Wybierz kategorię tematyczną

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak mówi tytuł przedstawię skuteczny i łatwy sposób wykonania cykady bez konieczności posiadania form do odlewania korpusów cykad. Jak to wykonać i co powinniśmy posiadać do ich wykonania postaram się opisać w poniższym artykule. No to zacznijmy przygodę z naszą pierwszą cykadą - jak już wspomniałem nie musimy ich odlewać z ołowiu czy cyny, wystarczy zaopatrzyć się w przelotowe ciężarki wędkarskie typu łezka lub oliwka o różnej gramaturze od 3-15g.Następnym potrzebnym materiałem będzie blaszka o gr. 0,5-0,8 mm najlepiej mosiężna ale może być stalowa, kawałki plastiku podobnej grubości ostatecznie z butelki po napojach i do dekorowania w zależności od upodobań lakiery w spreyu, domalux lub folia holograficzna.

Materiały już mamy a teraz kolej na skompletowanie narzędzi. Najważniejsza będzie nie duża wiertarka i kilka wierteł od 1-3 mm, pilniki, brzeszczot od piłki do metalu, dobre nożyce do metalu i papieru, rysik i punktak, młotek.

Wszystko już mamy i czas na rozpoczęcie naszej cykady- pierwszą czynnością będzie zaprojektowanie naszego skrzydełka i przeniesienie projektu na kawałek plastikuPo wycięciu kształtu skrzydełkadobieramy wzrokowo wielkość oliwki i brzeszczotem przecinamy ją trochę więcej niż połowęi przymierzamy do naszego skrzydełka, jeśli odpowiada nam wielkość to teraz lekko zaciskamy szczypcami oliwkę i będziemy wypalać otworki do mocowania linki i kotwicale w tym miejscu należało by powiedzieć choć kilka słów o wyważeniu cykady.

Cykada w swoim neutralnym położeniu powinna zawieszona na środkowym oczku być jak najbliżej poziomupozwala to na uzyskanie przy zawieszeniu na dolne lub górne oczko zmianę amplitudy drgań na drobniutkie lub szersze . Jeśli trafiliśmy z naszym pierwszym oczkiem na centralne wyważenie to wystarczy po obu stronach tego otworu wykonać jeszcze po jednym w odległości około 2-3 mm i będzie dobrze. Jeśli natomiast cykada wisi do przodu lub tyłu to trzeba tak dopasowywać otwór centralny aby znajdował się z prawej lub lewej strony już wywierconego otworu ( wyważanie powinno być robione z uzbrojonymi kotwicami).

Jeśli jesteśmy zadowoleni z naszego szablonu to wystarczy go teraz opisać do jakiej gramatury jest przeznaczony i spróbować wykonać te same czynności z inną gramaturą, pozwoli to nam na późniejsze szybkie dobieranie szablonów do wagi oliwkiPrzenosimy nasz szablon na blaszkę i po zapunktowaniu otworków i wywierceniu ich wycinamy skrzydełko opiłowujemy je i mamy już prawie gotową cykadę, wystarczy kropelką lub żywicą skleić z korpusemjeśli do dekoracji zdecydujemy się używać foli holograficznejto przed wklejeniem do korpusu odrysowujemy prawy i lewy kształt skrzydełka i oklejamy je ale w miejscu na korpus należy ją usunąć przez odcięcie bo nie będzie dobrego połączenia z korpusem i skrzydełkiem. Jeśli decydujemy się na dekorację przez malowanie to wystarczy kąpiel w białym podkładzie i już tylko wyobraźnia ogranicza nasze możliwości, po tych zabiegach zarówno folia jak i lakier dobrze jest raz zanurzyć w domaluxie ale nie koniecznie.

Dla ciekawostki powiem że łowiłem na bardzo maleńkie cykady 1,5g wykonane z plastikowego skrzydełka i okoniom nie robiło to różnicy a nawet sporego klenika wyjąłem, pewnie że trwałość ich nie równała się z metalowymi ale można takie coś wykonać nawet na łowisku.

Życzę udanej zabawy z cykadą a w kwestiach niezbyt jasnych zapraszam na forum gdzie uruchomię temat do podyskutowania i wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. A tak wyglądają moje maluszki które mi zostały

Zobacz też temat na forum:
Jak w prosty i łatwy sposób wykonać cykadę

Roman Gawlas

 

Komentarze użytkowników

Mam pytanie

Witam wszystkich na tym forum.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem, ale obsługa tego forum jest skomplikowana jak dla mnie ( 56 lat)
Ostanio moja wnuczka uczyła mnie jak pisać na klawiaturze, nawet mi kupiła lupe do monitora. Niektóre litery sa za małe jak na mój wzrok.
Cieszę się, że moja wnuczka ciągle mi pomaga[url=https://xn--w-1ia.pl/kominki/biopaliwa-stolowe-z-propanem-sa-rowniez-bardzo-wszechstronne.html].[/url]

Zaloguj się aby dodać komentarz